Ryby se mohou připravovat nejrozmanitějšími způsoby, receptů na jejich úpravu je nepočítaně. Rybí maso je jemné a tomu je třeba přizpůsobit samotnou úpravu, aby nedošlo k jeho znehodnocení (např. neadekvátní teplotou či dlouhou dobou úpravy). Snahou by mělo být docílit šťavnatého masa, jehož svalovina drží jemně při sobě.
U vaření ryb a to jak odřezků, hlav a dalších částí na vývary a jiné polévky je důležité, aby se vše vařilo velmi zvolna a suroviny se v tekutině jen líně převalovaly. Úprava ryb vařením je dietní a použitím vhodného koření a dalších přísad je možné připravit mnoho chutných pokrmů.
Oblíbený způsob tepelné úpravy vhodný pro celé i filetované ryby. Ryby nejčastěji pečeme v pekáči v troubě, lze je ale také zabalit do alobalu, pečicího papíru nebo pergamenu - upečou se ve vlastní šťávě a zachová se tak aroma a chuť, maso je šťavnaté. Není třeba ryby příliš podlévat, protože samy obsahují značné množství vody. Ryby určené k pečení můžeme také samozřejmě pro zlepšení jejich chuti marinovat.
Tento způsob úpravy je lehce opomíjený, což je škoda, protože dušení rybího masa probíhá podobným způsobem jako dušení ostatních mas. K dušení používáme maso porcované nebo rybu můžeme krájet na kostky. Většinou dusíme na základech (např. zeleninovém, cibulovém, na másle s trochou rybího vývaru apod.) a maso během dušení většinou neobracíme – mohlo by se lehce rozpadnout.
Oblíbený, i když ne nejzdravější, způsob tepelné úpravy jak celých ryb (ideálně o hmotnosti do 400g), tak rybích filetů . Ryby je možné smažit jen okořeněné, nebo i obalené v tzv. klasickém trojobalu, případně v různém těstíčku. Doporučuje se maso smažit jen krátkou dobu.
Při grilování ryb může pomoci vhodné příslušenství, například držák na ryby. Rybám všeobecně stačí jen krátká tepelná úprava a neměly by se proto grilovat příliš dlouho. Obecně platí, že každý centimetr tloušťky ryby vyžaduje 3 až 4 minuty na grilu.
neváhejte se nám ozvat