Některé ryby jsou dostupné jen sezónně. Sortiment ryb i jejich cena se tedy v průběhu roku mění s ohledem na období, kdy probíhají jarní a podzimní výlovy. Aktuální dostupnost živých ryb je uvedena v ceníku, případně si ji můžete ověřit telefonicky přímo na prodejně na tel.č. +420774703720..
Tato ryba je neprávem v našich kuchyních často opomíjena - amur má velmi dobré bílé maso. Jedná se o kaprovitou rybu, můžeme ho tedy upravovat podobně jako maso kapří či maso línů. Amura nejen vaříme a dusíme, ale skvělý je především pečený a hodí se i na gril. Doporučuje se nechat ho po vykuchání alespoň jeden den v lednici odležet.
Candát má pevné bílé maso výborné chuti. Maso je velmi kvalitní a v gastronomii je považován za exkluzivní sladkovodní rybu. Oblíbenost plyne i z toho, že candát má minimum jemných kůstek. Candáta upravujeme především pečením, dušením a vařením. Díky jeho menší tučnosti masa není úplně vhodný na uzení a případné grilování.
Patrně nejznámější česká ryba, kralující domácímu trhu sladkovodních ryb, si získala oblibu jako tradiční symbol českých Vánoc. Připravit si ho však můžete po celý rok. Kapří maso je nutričně hodnotné, středně tučné (udává se 3-10%) s vyšším počtem kostí. Vhodné na polévku, smažení, pečení nebo se nakládá do rosolu.
I když u nás lín není tolik oblíben jako v zahraničí (v Německu nebo Itálii je žádanější než kapr), maso má velmi chutné s výraznějším aroma. Oblibě se těší především menší líni, tzv. porcoví do 20 cm. Při kuchyňské úpravě mysleme na to, že kůže lína je velmi silná s jemnými, hluboce zasazenými šupinami, které se neškrábou. Šupiny totiž při tepelné úpravě dokonale změknou a při jídle pak už nevadí. Lína upravujeme, podobně jako kapra, na všechny kuchyňské způsoby. Z malých línů se připravuje velmi chutná rybí polévka.
Pro svou jemnou chuť a lehce stravitelné maso je pstruh v současné době jedna z nejoblíbenějších sladkovodních ryb. Pstruh se v kuchyni upravuje především pečený na pánvi nebo v troubě. Můžeme ho i smažit, grilovat, zapékat, vynikající je i uzený.
Chová pro jeho růžové maso a vynikající chuťové vlastnosti masa. Pstruh lososovitý není název druhu, ale obchodní popis pstruha živeného krmivem obsahujícím přírodní barvivo, díky němuž má podobně jako losos naoranžovělé maso.
Patří mezi lososovité ryby, které mají výborné, lahůdkové maso narůžovělé barvy. Siven má o něco jemnější maso než pstruh duhový, je tedy třeba ho připravovat s opatrností a nepřebít přirozenou chuť. Veškeré recepty na pstruhy můžeme aplikovat i na siveny Vystačí si stejně jako pstruh s bylinkami (např. tymián), kmínem, citronem či bílým vínem, z výraznějších příchutí lze s mírou využít česnek. Ideální je vaření v páře, šetrné osmažení na másle, grilování nebo pečení v alobalu.
Největší sladkovodní ryba s pevným tučným masem, nejchutnější jsou mladé kusy. Velkou předností sumčího masa je minimální obsah kostí a absence šupin. Sumce porcujeme na filety nebo podkovy. Ty se (díky vyššímu obsahu tuku) hodí k úpravě při vyšších teplotách, jako je smažení nebo grilování, kdy se část tuku vypeče, ale maso zůstane šťavnaté. Maso sumce je vhodné i na ostatní kuchyňské zpracování, vyuzený ale patří k rybím delikatesám.
Pravděpodobně nejznámější dravec našich vod. Štika má kvalitní, i když trochu suché ( 2% tuku), maso, které je lehce stravitelné. Vypreparovat štiku od kostí dá trošku víc práce, ale vyplatí se..Recepty na její přípravu jsou rozmanité, maso ze štiky můžeme tedy vařit, dusit či pozvolně smažit. Pečená štika je také skvělá, ideálně servírovaná s různými teplými nebo studenými omáčkami.
Tato robustní ryba skýtá široké kulinářské využití. Jemné sněhobílé maso příjemné chuti lze totiž přidat do rybích karbanátků, marinovat v octovém nálevu či jen lehce podusit. Skvělou chuť mu dodá vyuzení, navíc se tím prodlouží i jeho trvanlivost. Jemná svalovina tolstolobika obsahuje hodně vody i nízký podíl vaziva, a to způsobuje kratší trvanlivost masa. V chladničce by měl proto vykuchaný tolstolobik zůstat před tepelným opracováním nanejvýš jeden den. Před kuchyňskou úpravou se z něho také odstraňují tuková ložiska - na smažení se hodí tehdy, když celé břicho ryby víceméně odřízneme. Proto je vhodnější ho používat při pečení, kdy se část rybího tuku vytaví do výpeku.
Ryba s typickým hadovitým tvarem těla a lahodným masem s vyšším obsahem tuku (až 23 % tuku). Maso se vaří a dusí, menší exempláře lze smažit, tučnější větší ryby jsou vynikající uzené. Kromě neobvyklého vzhledu mají tyto ryby ještě jednu zvláštnost. Jejich krev obsahuje látku ichtyotoxin, která je jedovatá, s podobnými účinky jako třeba jed zmije. Krev by se tedy neměla dostat do otevřené rány nebo do očí. Živého úhoře by měl zabít a vykuchat zkušený odborník. Při běžných kuchyňských úpravách (tepelnou úpravou nad 60 °C) přestává být nebezpečnou a konzumace úhořího masa tudíž není třeba se obávat.
neváhejte se nám ozvat